ZABAWY I KONKURSY NA FESTYN RODZINNY


Zbliża się czas festynów rodzinnych i pikników w przedszkolu,  poniżej garść inspiracji na zabawy zapewniające dobry humor wszystkim uczestnikom!
 1.       Skoki w workach
  2.      Zabawa integracyjna: duże koło, muzyka, prowadzący mówi: ,,na środek wychodzą w rytm muzyki osoby, które…np. mają blond włosy, mają dobry humor, są dziś w różowej bluzce”, te osoby wychodzą na środek i machają do wszystkich.
  3.      Przenoszenie piłeczki na łyżce w ręce lub ustach
  4.      Pajęczynka Między drzewami rozwieszamy sznurki na kształt pajęczyny, a na nich dzwoneczki. Uczestnicy starają się przejść między nimi, tak aby dotknąć sznurka jak najmniejszą ilość razy
  5.      Piłka parzy – w kole uczestnicy podają sobie piłkę w rytm muzyki, gdy muzyka ucichnie odpada ten kto ma piłkę
  6.      Utrzymaj piłeczkę Zawodnicy trzymają w ręku rakietkę do badmintona, a na niej lotkę. Biegną do pachołka, obiegają go, wracają na linię startu, a rakietkę przekazują kolejnemu zawodnikowi.
  7.      Kaczuchy
  8.      Labado
  9.      Wyścigi węży: węże, z ustawionych w kolejkę osób, przemieszczają się trzymając się za kolejno: głowy, kolana, pięty, uszy itd. Wygrywa wąż, który więcej razy szybciej pokona trasę
  10.  Jabłuszka – dziecko trzyma jabłko a rodzic bez użycia rąk je zjada. Wygrywa ten kto szybciej zje całe jabłko.
  11.  Cukierkowa sztafeta
  Zadaniem zawodników jest pokonanie wyznaczonej trasy cukierkami umieszczonymi na paletce do ping-ponga. Wygrywa zespół, który zgubi najmniej cukierków i uzyska najlepszy czas.

  12.  Bieg z woreczkiem:  Dwa rzędy. Uczestnicy biegną kolejno z woreczkiem na głowie, a wracają z woreczkiem na plecach.
  13.  Przeciąganie liny
  14.  Bieg z jajkiem: bieg z jajkiem na łyżce, wygrywa drużyna, która nie zbije jajka i najszybciej dobiegnie na metę.
  15.   Rzut beretem: każdy zawodnik rzuca kolejno beretem. Wygrywa najdłuższy rzut.
  16.  Rzuty ringo do celu Zawodnicy mają za zadanie trafić do celu rzucając 5 ringo. Wygrywa para, która uzyska najwięcej celnych rzutów.
  17.  Tańczące hula-hop Uczestnicy kręcą hula-hop, wygrywa osoba, która najdłużej nie skusi.
  18.  Tor przeszkód: tunele, ławeczki itd.
  19.  Konkurs piosenki lub karaoke
  20.  ,,Jedzie pociąg z daleka”
  21.  Który wąż dłuższy: dwóch prowadzących węża, łapią do węża kolejne osoby, wygrywa ta drużyna, która nazbiera do końca muzyki najwięcej osób
  22.  Szukamy domku dla swojej rodziny 
  Szukanie domku w hula-hop, za każdym razem po przerwie znika jedno koło. Wygrywa ten zespół, który dotrwa do końca stojąc w ostatnim hula-hop.

  23.  Próbowanie potraw z zamkniętymi oczami (oczywiście karmią dzieci).
  24.  Skoki ze związanymi nogami
  25.  Ręcznikowa siatkówka: dwie pary, dwie osoby stoją bo przeciwnych stronach ręcznika i trzymają za rogi, na ręcznik kładziemy balon z wodą. Uczestnicy przerzucają sobie wzajemne balon wyrzucając go z ręcznika, przegrywa para która nie złapie balona.
  26.  Dzieci są pod chustą, rodzice po kolei wypowiadają krótkie zdanie lub słowo, a dzieci wychodzą spod chusty gdy usłyszą swojego rodzica.
  27.  Taniec z balonem: Partnerzy trzymają balon tylko brzuchami, wygrywa para, której balon najdłużej się utrzyma.
  28.  Szukamy domku dla swojej rodziny
  Szukanie domku w hula-hop, za każdym razem po przerwie znika jedno koło. Wygrywa ten zespół, który dotrwa do końca stojąc w ostatnim hula-hop.

  29.  Mówiąca piłka – do piłki przyczepione są karteczki, piłka jest rzucana, kto złapał odczytuje co na kartce i odrywa ją i wykonuje następny rzut w sposób, jaki był zapisany na kartce, np. rzuć śpiewają, rzuć skacząc itd.
  30.  Konkurs wiedzy o przedszkolu
  31.  Żółwia jazda rowerem – kto najwolniej.
  32.  Znikające krzesełka – krzesła ustawione w koło, jedno krzesło mniej, rodzice chodzą ze swoimi dziećmi za rękę, na przerwę w muzyce siadają z dzieckiem na kolanach na krześle, odpada ten kto nie zdążył, kolejno ujmujemy krzeseł
  33.  Przenoszenie kubeczka napełnionego wodą, wygrywa drużyna, której zostanie najwięcej wody
  34.  Napełnianie wodą wiaderka/miski z innego pojemnika dziurawym naczyniem lub gąbką
  35.  Wylewanie wody z wiaderka przy użyciu jedynie gąbki – oczywiście wygrywa ten kto pierwszy pozbędzie się wody
  36.  Malowanie na folii
  37.  Malowanie twarzy
  38.  Warkoczyki z kolorowych sznurów
  39.  Tatuaże zmywalne
  40.  Taniec na gazetach – gazeta zmniejsza się w przerwach muzyki, odpada ten kto z gazety spadnie, wygrywa ostatnia osoba/para, która została na gazecie.
  41.  Bieg po buty – dwa rzędy. Drużyny startują i uczestnicy po kolei biegną, zostawiają jeden but i wracają i tak do ostatniej osoby w rzędzie, gdy już wszyscy są bez butów zabawa trwa dalej, lecz tym razem uczestnik biegnie po but, zakłada i wraca już w bucie i tak do ostatniej osoby.
  42.  Zabawa „Gdzie jest moje dziecko?” – dla całej rodziny Na otwartej przestrzeni stoją 2 grupy – mamy i dzieci. Mamy mają oczy zawiązane chustkami. Na słowo „start”, dzieci zaczynają wołać do swoich mam – te mają za zadanie po omacku wyłowić je z tłumu. Która mama pierwsza trafi na swoje dziecko, ta wygrywa. 


Plik WORD do pobrana tutaj.

Komentarze