KREATYWNA EDUKACJA PLASTYCZNA W PRZEDSZKOLUNauczyciele w czerwcu dzielą się na dwie grupy - tych, którzy myślami są już przy końcu roku szkolnego i na urlopie oraz tych, którzy już wymyślają jaką rozrywkę zapewnić dzieciom podczas dyżurów wakacyjnych lub jaką nowość wprowadzić podczas zajęć w nowym roku przedszkolnym. To właśnie do tego drugiego typu nauczycieli skierowany jest dzisiejszy wpis. Oczywiście zapraszam także typ pierwszy do zapisania postu i powrotu do niego od razu po wymarzonym urlopie - wypoczynek równie ważna sprawa! (A może i ważniejsza? :))

Dzisiejsza recenzja zawiera drugą z trzech części paczki, jaką ostatnio otrzymałam od wydawnictwa Bliżej Przedszkola, które obserwuję, które kolekcjonuję i które przede wszystkim wykorzystuję w codziennej pracy z dziećmi od pierwszych jej dni. Dziś na tapetę wzięłam propozycję bardzo złożoną, z której korzystać można dosłownie cały rok, bo tak też jest skonstruowana. Mowa o ,,Kid`s Art" Katarzyny Dulewicz.


Rozwijanie w dzieciach kreatywności przez różne formy aktywności plastycznej i technicznej jest jedną z podstaw naszej pracy z maluchami. Często jednak techniki, którymi nauczyciele się posługują powtarzają się, a co za tym idzie zaczynają dzieci nudzić. Znudzone dziecko = niezaangażowane dziecko. Brak zaangażowania to także brak kreatywności, a przecież we wszystkich zajęciach przedszkolnych chodzi o radość z samorozwoju i poznawania świata. Przewodniki metodyczne również bardzo rzadko podsuwają nam pomysł na ciekawą pracę, bo przecież ile można kolorować? :) z pomocą przyszła nam właśnie powyższa książka. Kreatywny program edukacji plastycznej podzielony został na 10 miesięcy oraz do książki dodano także 4 bardziej złożone projekty plastyczno-edukacyjne.


Z pewnością zapytacie jednak, na czym polega ta ,,kreatywność" w propozycjach z tej książki. Po pierwsze na różnorodności materiałów, które należy wykorzystać do przeprowadzenia scenariuszy. Przy czym różnorodność w tym przypadku wcale nie oznacza rzeczy trudnych do zdobycia. Po drugie różnorodna tematyka: od prehistorii, przez temat o tęczy po kosmos. Po trzecie pomysły, których jeszcze nie spotkaliście, pomysły zahaczające o sensorykę, prace 3D i kompletną abstrakcję. Zobaczcie sami!Nauczyciel od autorki otrzymał pomysły, ale także wsparcie w wykonaniu. Wsparcie nie tylko dzięki konkretnym instrukcjom i opisom pracy, ale także dzięki teczce, która dołączona jest do książki, a która zawiera kilkadziesiąt kart i szablonów, dzięki czemu poza materiałami do pracy nie trzeba przygotowywać na zajęcia nic więcej. Już chyba prościej być nie może :)
Nie uwierzę, że jeszcze Was nie przekonałam :) jeśli naprawdę chcecie zaproponować coś ciekawego dzieciom w nowym roku przedszkolnym sięgnijcie po tę książkę. Będziecie zadowoleni tak samo, jak dzieci oraz ich rodzice, gdy tylko zobaczą, co też wyczyniacie z ich pociechami :) 
Po książkę zapraszam na stronę wydawnictwa Bliżej Przedszkola :)Komentarze