Adaptacja przedszkolaka - przydatne pomoce dydaktyczne


Drodzy nauczyciele, jak wiadomo najbardziej przydatną rzeczą na pierwsze dni z nową grupą, która wcześniej nie uczęszczała do przedszkola, będzie CIERPLIWOŚĆ. Na nasze nieszczęście świat skonstruowany jest tak, a nie inaczej i cierpliwości nie można kupić, ale w dzisiejszym poście przedstawię Wam trzy rzeczy, które kupić można i bardzo warto się w nie wyposażyć, tym bardziej teraz, gdy w Bliżej Przedszkolnej księgarni zagościła wyprzedaż :)


Na pierwszy ogień - ,,A u nas w przedszkolu", jest to zbiór scenariuszy zajęć adaptacyjnych rewelacyjnie opracowany i podzielony na te z rodzicami oraz te na pierwsze dni/tygodnie września. Do prawie 100 stron książki dołączona jest płyta oraz kilkadziesiąt pięknych kart A4 z ilustracjami do wykorzystania podczas realizacji scenariuszy.


Pierwsza część, czyli 11 scenariuszy zajęć adaptacyjnych z rodzicami porusza zakresy niezbędne do przebiegu spokojnej adaptacji, tj. tematy dotyczące emocji dziecka, posiłków w przedszkolu, zabawy z innymi, ale także integrację i pierwsze przedszkolne próby wyrażania się poprzez muzykę i plastykę. Druga część, czyli zajęcia grupowe w pierwszych dnia w przedszkolu to przede wszystkim adaptacja, bezpieczeństwo, kodeks zachowań, ale także wyrażanie emocji a nawet poznawanie osób pracujących w przedszkolu. Wszystko, co sprawi, że przedszkolak poczuje się bezpieczniej. 
Książka zawiera także niezbędne i uwielbiane w grupie maluszków rymowanki i zabawy paluszkowe. 

Jeśli mowa już o rymowankach, to zachęcam do  nabycia kolejnej pozycji - ,,Radzę sobie śpiewająco"

To co znane uspokaja i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto w grupach stosować stałe elementy, takie jak na przykład właśnie piosenki. Płyta zawiera ich 14 do wykorzystania w ciągu dnia - na powitanie, na czas wyciszenia i odpoczynku, na rozładowanie nadmiaru energii, na radzenie sobie ze złością a nawet na ćwiczenia układu artykulacyjnego przed występem. Ja stosuję piosenki w pracy codziennie i widzę efekty - po pierwsze dumę dzieci z nauczenia się słów i melodii a po drugie ich poczucie bezpieczeństwa, gdy wiedzą, co dana piosenka oznacza, co zdarzy się za chwilę...

I ostatnia z dzisiejszych propozycji - bajka terapeutyczna ,,Wielka susza w krainie łez"
Coś niekoniecznie na pierwsze dni, ale jak najbardziej na pierwsze miesiące, coś jak najbardziej do każdej grupy wiekowej. Bajka skierowana jest dla dzieci, które wymuszają różne rzeczy płaczem.

Na pewno choć raz poznaliśmy takie dziecko, które wymusza to, co chce płaczem. Czy bajki terapeutyczne są skuteczne? Na pewno bez wsparcia w innych formach działania  - niezbyt. Ale.... Do książki dołączone są wskazówki z zadaniami i zabawami do przeprowadzenia po przeczytaniu, wysłuchaniu lub obejrzeniu (książka zawiera płytę z nagraniem wideo i audio).


Pracowałam już na bajce terapeutycznej przeciwko używaniu brzydkich słów ,,Kołpeł Łołpeł", którą również bardzo polecam. Dzieci zachwycone ilustracjami i bardzo zdziwione tematykę ,,Ale jak to, bajka o brzydkich słowach?!". Tutaj również ilustracje są na bardzo wysokim poziomie!

Co więcej mogę powiedzieć, drodzy nauczyciele, powiem, że warto, a jak bardzo? Zachęcam do wypróbowania samemu! Zapraszam >>> Księgarnia Bliżej Przedszkola.

Komentarze