CZYTANIE I EMOCJE - pomoce metodyczne do zajęć


Dwa bardzo ważne zagadnienia realizowane w przedszkolu, które ważniejsze? Nie da się na to odpowiedzieć, ale równie ważne jest wsparcie metodyczne i pomysły, przy zajęciach organizowanych na te dwa tematy. Mam dla Was dwie propozycje książek, które pracę ułatwią a do tego bardzo inspirują i wiele nauczą nas, nauczycieli.Bardzo sobie cenię książki od Oficyny MM (Wydanictwo Prawnicze), ponieważ są przygotowane na wysokim poziomie teoretyczno-metodycznym. 



Litery i czytanie - temat tak samo przyjemny, jak i trudny, czasem przerażający dla nauczyciela.
W tej kwestii każde wsparcie, każdy pomysł się przydaje tym bardziej, że litery i czytanie ,,wałkowane" są cały rok a nie tylko przy okazji pory roku czy święta. Ponadto tyle teraz akcji i tyle się mówi o wspólnym czytaniu i akcjach czytelniczych i słusznie! Ale jak najpełniej wykorzystać to wspólne czytanie? Przez czytanie wrażeniowe!


Ta krótka, wypunktowana notatka najlepiej ukazuje czym jest i jakie elementy składowe zawiera, elementy te świetnie opisano właśnie w książce czerwonej, ukazanej wyżej. Najbardziej przy wstępnym zapoznaniu z tą propozycją do gustu przypadła mi rymowanka, która zostaje hasłem do otwarcia książki, zwiększa to klimat czytanej lektury a dodatkowo wycisza i uspokaja grupę, na pewno zastosuję! Co jeszcze? Rekwizyty w czytaniu to również rewelacyjny pomysły, ostatnio użyłam kukiełek warzyw przy czytaniu ,,Na straganie" - cisza, spokój, duże skupienie i ogromne uśmiechy dzieci - działało! 

Spójrzcie sami na spis treści, mnie bardzo zachęcił, a co najbardziej zachęca nauczyciela? Scenariusze zajęć, oczywiście :) Tych jest tutaj aż 13, skierowane są do różnych grup wiekowych i zawierają wiele inspiracji, które można ,,przerobić" dla swojej grupy.


Informacje i pomysły rok po kroku jak przeprowadzić aktywne, nawet bardzo aktywne zabawy z literaturą. 


Książka niebieska, to pomoc w sprawie emocji. Pomoc dla nauczyciela, ale także ogromna dla rodziców. Dlaczego? Zawiera ona m.in. opisy tego, co emocjonalnie powinno osiągnąć dziecko w danym wieku, przykładowo pięciolatek potrafi ustąpić miejsca młodszej osobie. 

Dla mnie hitem jest dział o lęku adaptacyjnym i trikach na jego uniknięcie, a także krótkie notki do nauczyciela/rodzica, wskazówki krótkie, ale bardzo trafne i dosadne.

Mam nadzieję, że Was przekonałam. Osobiście aktywnie słuchać będę przede wszystkim głosów dotyczących nowości pedagogicznych z wydawnictwa OFICYNA MM. Zajrzyjcie do ich oferty, zapraszam :) A powyższe książki w pakiecie 25% taniej! :) 



Komentarze