BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA - darmowy projekt wspierający rozwój czytelnictwa wśród PrzedszkolakówOd chwili, gdy nauczyłam się czytać uwielbiam książki! Jak tylko czas pozwala pochłaniam ich całe mnóstwo, staram się tym zarażać wszystkie napotkane na swojej drodze przedszkolaki. Przykładam dużą wagę głównie do szacunku do książek (nie wyrywania stron, odkładania na miejsce, nie rysowania po nich) a także do uświadamiania przedszkolakom, jak nauka czytania może wpłynąć na ich życie (nowo poznane historie książkowe, samodzielne czytanie o ulubionych bohaterach a także i prawo jazdy w przyszłości!). Wszelkie projekty promujące czytelnictwo szanuję, uwielbiam i polecać będę jak tylko się da! Oto jeden z nich, rewelacyjny projekt ,,Biblioteka Przedszkolaka"!


Skąd pomysł?

Najczęściej to właśnie przedszkola mają ograniczone możliwości czytelnicze - brak biblioteki w placówce, daleka biblioteka publiczna - twórcy projektu Anna Kaszuba Dębska i Łukasz Dębski chcąc zaszczepić w dzieciach jeszcze większą miłość do literatury zauważyli potrzebę poszerzania przedszkolnych kącików czytelniczych o nowości wydawnicze.


O co w tym chodzi?

Kampania polega na przekazaniu placówce, która zdecyduje się wziąć w niej udział, kuferka z 10 książkami oraz materiałami dydaktycznymi niezbędnymi do przeprowadzenia warsztatów wokół każdej z tych książek. Tym samym do kuferka (poza oczywiście książkami) wkładamy: 12 kart pracy dla każdego dziecka z grupy, specjalne teczki, do przechowywania kart pracy, pacynki mające skoncentrować uwagę dzieci podczas czytania, dyplom i naklejkę dla przedszkola oraz zestaw typograficznych, papierowych okularów.
Jak długo to trwa?

Cały projekt rozpisany jest na 3 miesiące pracy z dziećmi, jednak czas jego realizacji może się różnić - wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z placówkąCzy projekt ma jakiś szczególny harmonogram?Pierwsza część to warsztaty inauguracyjne, które prowadzi animator Fundacji. Zajęcia te składają się z czterech części:
  • zapoznanie dzieci z książkami w kuferku, zaciekawienie ich lekturą;
  • czytanka - zaproszony do przedszkola gość (babcia lub dziadek jednego z przedszkolaków) czyta wybraną przez dzieci książkę;
  • warsztaty plastyczne - podczas, których każdy tworzy autoportret, który staną się okładką książki. Co najważniejsze, autoportrety powstają przy użyciu typograficznych pieczątek;
  • uzupełnianie kart pracy, które dotyczyły przeczytanej przez babcię/dziadka książki
Druga część to 9 spotkań, wokół książek z kuferka nauczyciel realizuje samodzielnie, przy wykorzystaniu materiałów, które znajdzie w kuferku. Każde ze spotkań składa się z 2 części:
  • czytanki z udziałem babci lub dziadka
  • uzupełniania kart pracy.Ile to kosztuje?

Projekt jest całkowicie bezpłatny! :)
Kto może wziąć udział?

Wszystkie przedszkola PUBLICZNE. Lista miejsc jest ograniczona, na chwilę obecną Projekt posiada miejsca dla 30 placówek.Jak się zgłosić?

Wystarczy zgłosić swoją placówkę za pośrednictwem maila: biblioteka.przedszkolaka@gmail.com lub zadzwonić na numer 570 366 740.

Gdzie szukać informacji?

https://www.facebook.com/FundacjaBurzaMozgow/
http://www.burzamozgow.org/biblioteka-przedszkolaka


Fundacja myśli także o poszerzeniu działalności na placówki niepubliczne, ale na to trzeba jeszcze poczekać. ;) W projekcie wzięły udział już 164 przedszkola z całej Polski.Komentarze

  1. Bardzo fajne pomysły :) Moja córeczka często od babci dostaje różne takie książeczki. Babcia ma niedługo urodziny, więc zrobiła jej świetne laurki + razem wybrałyśmy chodzik ze sklepu https://www.pomocedlaseniora.pl/. Mała chce częściej chodzić z babcią na spacery, więc z tym chodzikiem myślę, że będzie to łatwiejsze :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz