Co poza nauką czytania i pisania w przedszkolu?


Czytanie i pisanie to nie przedszkolny obowiązek, ale jak tego nie uczyć, gdy to tak bardzo dzieci fascynuje? Poprzednie dwa wpisy pokazały wiele możliwości, które to zainteresowanie mogą rozwijać, czas na kolejne wspaniałe pomoce, ale tym razem z innych dziedzin oczywiście z mową powiązanych. Zapraszam!

Czy Wasze przedszkolaki lubią puuzle? Moje bardzo i ciągle im mało! Ułożyły już wszystko, co mają i wszystko wydaje się za proste - warto wtedy zaproponować level wyżej, czyli układanki. Najczęstszy powód zdziwienia rodziców przy oddawaniu wyników arkusza obserwacji ,,Ale jak to nie ułożone? Przecież puzzle układamy bardzo często!". Zgadza się, ale mózg ćwiczy się najbardziej wtedy, gdy nie mamy podanych połączeń jak przy puzzlach a najlepiej, gdy elementy cięte są również po skosie, tutaj mamy różne poziomy trudności, do tego puzzle są czarno białe, więc to dodatkowe utrudnienie, ale także dodatkowe możliwości - można ozdobić samemu i dać im indywidualny charakter. Części sztywne, trwale wykonane, pakowane w oddzielne woreczki, jest ich całe mnóstwo :) 

Kategoryzacje  wspaniałe pod względem trwałości wykonania. W środku wskazówki, jak pracować z tym zestawem, bo można go wykorzystać naprawdę na wiele sposobów. Dla mnie obecnie niezwykle przydatne przy nauce starszaków rozróżniania prawej i lewej strony. Świetne na koncentrację uwagi i skupienie na wielu elementach (wysypuję wszystkie i proszę - odszukaj czerwoną strzałkę, niby proste ćwiczenie, a wiele mówi o dziecku).


Historyjki obrazkowe - zestaw idealny do arkusza obserwacji. Nigdy nie mogłam odszukać historyjek, które są uniwersalne  i których nie zagubiłabym w nadmiarze pomocy dydaktycznych - w końcu mam! Bardzo trwale wykonany zestaw i do tego z podpisami na różnych poziomach trudności. Wspaniałe do sprawdzania logicznego myślenia, układania historii, doskonalenia czytania, rozmowy o emocjach i wieluuuu innych.Jeśli już jesteśmy przy emocjach, to poniżej bardzo ciekawa pomoc, której nigdzie indziej jeszcze nie widziałam.Dobre do zajęć indywidualnych i grupowych, do wprowadzenia do tematu o danych emocjach, rozumienia ich. Można z jednego obrazka stworzyć całe zajęcia. Pomoc, która jest dla dzieci super zabawą, bo zawiera wiele plansz, do tego dzieci uwielbiają wyszukiwać odpowiedni woreczek i szukać odpowiedzi. Ćwiczenia wnioskowania przez analogie może i są proste, ale dla młodszych dzieci idealne - do rozwijania logicznego myślenia, rozwijania wypowiedzi i nauki nowych słów.

Czas na ostatnie z prezentowanych dziś pomocnych pudełek - wykluczanie ze zbioru, rozwijające również myślenie logiczne, pomocne w skupianiu uwagi, bardzo duży komplet lubiany przez dzieci w każdym wieku :)
Jest niestety jeden minus tych wszystkich pomocy - wszystkie chcę mieć pod ręką i zajęłam całą szafę :D Są idealne, uniwersalne, kreatywnie wspierające proces nauczania dzieci, ale także wzmagające kreatywność nauczyciela, co więcej mogę powiedzieć - serdecznie polecam!


Komentarze